• Posegreguj wg wieku dziecka:
zdrowe sposoby na niejadka

Małe dziecko

Skuteczne sposoby na niejadka

Chyba wszyscy rodzice znają to uczucie, kiedy dziecko grymasi przy jedzeniu. Czasami powodem jest niechęć malucha do konkretnych produktów spożywczych, czasami jednak dziecko można określić jako niejadka. Jak poradzić sobie z niechęcią dziecka do spożywania posiłków?

Przeczytaj więcej

Rodzeństwo w jednym przedszkolu?

Małe dziecko

Rodzeństwo w jednym przedszkolu?

No jasne! Przecież to chyba oczywiste, że można je zawieźć (lub zaprowadzić) razem. To świetne rozwiązanie dla rodzica, zwłaszcza jeśli przedszkole jest blisko od domu. Same plusy. A może jednak nie?

Przeczytaj więcej

Dni otwarte w przedszolu

Małe dziecko

Po co iść na dni otwarte do przedszkola?

Zbliża się rekrutacja do szkół i przedszkoli, a placówka, która na papierze spełnia Wasze oczekiwania, w Wy się zastanawiacie, czy warto iść na dni otwarte. Cóż – podpowiadamy jedno: wybierzcie się. Nie pożałujecie. A nawet jeśli pożałujecie teraz, to potem nie będziecie mieli do siebie żalu.

Przeczytaj więcej

marzenia i oszczędzanie

Małe dziecko

Kochaj, baw się i... oszczędzaj

Kiedy rodzi się dziecko, zmienia się nasz świat. To ono staje w jego centrum, jest najważniejsze. Dajemy mu miłość, bliskość, spędzamy z nim czas. Jesteśmy dla niego zawsze, kiedy tego potrzebuje. To najcenniejsze, co możemy mu jako rodzice dać. Ciesząc się beztroską jego dzieciństwa wiemy jednak, że przyjdzie moment, w którym opuści ono nasz dom. Będzie dorosłe. I chcemy pomóc mu wejść w dorosłość, zapewnić dobry start, dać kapitał.

Przeczytaj więcej

rozwój dziecka

Małe dziecko

Rozwój emocjonalny dziecka do 2. roku życia - na co zwrócić uwagę?

Drugi rok życia Twojego dziecka jest niezwykle intersujący i obfituje w skrajne emocje. To także bardzo intensywny moment rozwoju malucha. Uczy się bardzo wielu nowych umiejętności, zdobywa nowe doświadczenia, staje się coraz bardziej samodzielny i poznaje nowe emocje.

Przeczytaj więcej

Małe dziecko

Dlaczego dzieci lubią się chować?

Bazy, kryjówki, domki na drzewie czy też namioty – chyba każdy kojarzy je z własnym dzieciństwem. Każdy z nas marzył wtedy o takim osobistym, niedostępnym dla nikogo, tajemniczym miejscu, w którym mógł stworzyć swój świat zabaw. Teraz, już jako rodzice, możemy obserwować podobne „zjawisko” u swoich dzieci. Po co więc dzieci się chowają, dlaczego lubią kryć się w różnych miejscach?

Przeczytaj więcej

Małe dziecko

Kiedy maluch jest zazdrosny o nowego członka rodziny

Pisałyśmy już o tym, jak przygotować dziecko na pojawienie się młodszego rodzeństwa. Radziłyśmy, co robić będąc jeszcze w ciąży, a co po pojawieniu się maleństwa w domu. Ale jak radzić sobie z dziecięcą zazdrością, kiedy te zabiegi nie działają na naszego dotychczasowego jedynaka?

Przeczytaj więcej

dziecieca-histeria

Małe dziecko

Jak sobie radzić z dziecięcą histerią?

Dziecko rzucające się na podłodze w sklepie, a obok bezradna i zawstydzona matka – ten obrazek znają niemal wszyscy. Wielu rodziców drży na samą myśl o tym, jaka będzie reakcja ich dziecka, kiedy odmówią mu zakupu kolejnej zabawki. Jak radzić sobie z dziecięcą histerią? Co zrobić, by wspólne wyjście do sklepu czy na plac zabaw dla wszystkich było czystą przyjemnością?

Przeczytaj więcej

integracja-sensoryczna

Małe dziecko

Integracja sensoryczna dla przedszkolaka

W poprzednich artykułach, pisałam o tym jak wspierać integrację sensoryczną niemowląt i małych dzieci. Tym razem kolej na dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieciaki w tym wieku ciągle potrzebują wsparcia procesów integracji sensorycznej , niestety przedszkola nie są w stanie zapewnić adekwatnej stymulacji układów zmysłowych. Możemy to zrobić My - rodzice i powinniśmy o tym pamiętać.

Przeczytaj więcej

Małe dziecko

Ekran jak narkotyk

Coraz więcej nastolatków uzależnia się od komputera, tabletów i smartfonów w takim samym stopniu, jak od alkoholu czy narkotyków. Nawet dobrowolne zrezygnowanie z telefonu na 1 dzień, skutkuje szybkim pojawieniem się objawów odstawienia – lęku i niepokoju, poczucia, że życie jest puste, agresji oraz autoagresji.

Przeczytaj więcej

współspanie

Małe dziecko

Jak pomóc dziecku zasnąć?

W poradnikach rodzicielskich znajdziesz mnóstwo recept na skuteczne usypianie dziecka. Podstawą większości tych porad jest założenie, że dziecko ma zasnąć szybko, bez płaczu, o porze przeznaczonej dla jego snu. To bardzo wygodne rozwiązanie i wydaje się także dobre dla maleństwa, prawda? Jest w nim jednak coś niepokojącego. Te metody nie przewidują indywidualnych potrzeb dziecka. Kto powiedział, że dziecko musi zasypiać zawsze o 19 (lub wstaw tu dowolną inną godzinę, którą ktoś sugeruje za stosowną). Kto powiedział, że ma zasnąć w ciągu 20 minut? I dlaczego nie może zasypiać 50 min w czwartek, nawet jeśli w poniedziałek, wtorek i środę zajęło mu to 15?

Przeczytaj więcej

kobieta-krzyczy

Małe dziecko

10 faktów na temat macierzyństwa, o których nikt ci nie powie

Macierzyństwo to nie bułka z masłem. To prawdziwe wyzwanie. Każda mama na co dzień musi sprostać wielu trudnym sytuacjom a przy okazji nieraz zmierzyć się z krytyką – czasem od osób zupełnie postronnych. Oto 10 faktów, na temat macierzyństwa, które należy sobie głośno i otwarcie powiedzieć!

Przeczytaj więcej

przedszkole

Małe dziecko

Czy twoje dziecko jest gotowe, by pójść do przedszkola?

Ostatnio dużo mówi się o gotowości szkolnej dziecka, równolegle toczy się rozległa społeczna dyskusja o tym, czy posyłać dziecko do szkoły w wieku 6 czy 7 lat. A jak to jest z maluchami? Niejednego rodzica nachodzą wątpliwości, czy nadszedł odpowiedni czas, żeby wysłać dziecko do przedszkola. Czy istnieją więc jakieś wyznaczniki gotowości przedszkolnej?

Przeczytaj więcej

zajecia-sensoryczne

Małe dziecko

Jak wybrać zajęcia sensoryczne dla dziecka?

Od kilku lat (od urodzenia córki) interesuję się tematyką zajęć wspierających rozwój dzieci i niemowląt. Oczywiście ponieważ jestem pedagogiem, terapeutą integracji sensorycznej szczególnie przyglądam się zajęciom tzw. sensorycznym. I okazuje się, że większość zajęć na rynku – nie powinna się w ten sposób nazywać. Jak nie dać się nabić w butelkę?

Przeczytaj więcej

samodzielnosc

Małe dziecko

Pozwól dziecku być samodzielnym

Bardzo często wykonujemy za dzieci wiele czynności, które mogłyby w zasadzie wykonać samodzielnie. Bo tak jest szybciej, bo my zrobimy to lepiej i bez bałaganu. Albo zwyczajnie nie pomyślimy, że nasze dziecko jest na tyle duże, że sobie poradzi z daną czynnością.

Przeczytaj więcej

wiara-w-sw-mikolaja

Małe dziecko

Wiara w św. Mikołaja

Najpiękniejszym i najbardziej wyczekiwanym przez dzieci momentem Wigilii jest rozdawanie prezentów. Maluchy wierzą, że przynosi je święty Mikołaj. Oknem lub kominem wchodzi do naszych domów i zostawia pod choinką podarki. Takie to piękne dopełnienie Świąt.Najpiękniejszym i najbardziej wyczekiwanym przez dzieci momentem Wigilii jest rozdawanie prezentów. Maluchy wierzą, że przynosi je święty Mikołaj. Oknem lub kominem wchodzi do naszych domów i zostawia pod choinką podarki. Takie to piękne dopełnienie Świąt...

Przeczytaj więcej

poradnia-psychologiczno-pedagogiczna

Małe dziecko

Dziecko w poradni psychologiczno-pedagogicznej

Nauczyciel wychowania przedszkolnego bardzo często jest pierwszą osobą, która dostrzega pewne nieprawidłowości rozwojowe u dzieci. Kiedy ma uzasadnione wątpliwości, co do swojego podopiecznego, przekazuje je rodzicom, nierzadko doradzając konsultację w poradni psychologiczno-pedagogicznej. I tutaj zdarza się niestety nadal, że rodzice mają bardzo stereotypowe pojęcie dotyczące roli tej jednostki. W ich głowach pojawia się mnóstwo obaw. Czy słusznie?

Przeczytaj więcej

samodzielnosc

Małe dziecko

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Dobrze jest być „leniwcem pospolitym”, a to dlatego, że przez swój wrodzony talent do odpoczynku uczymy dzieci samodzielności. Warto zatem, od samego początku życia naszych pociech, przyzwyczajać je do bycia samowystarczalnymi jednostkami.

Przeczytaj więcej

zakupy-z-dzieckiem

Małe dziecko

Jak robić zakupy z dzieckiem?

Zakupy są wplecione w naszą codzienność. Co zrobić, aby wizyta w sklepie była przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem? Oto kilka porad, które pomogą Wam przetrwać wspólne wypady do sklepu.

Przeczytaj więcej

mlodsze-rodzenstwo

Małe dziecko

Młodsze rodzeństwo: jak przygotować dziecko?

Pojawienie się kolejnego potomka w rodzinie to nie lada wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla starszego dziecka, które początkowo nie może doczekać się rodzeństwa, ale gdy się już pojawi, trudno mu je zaakceptować. Twoje dziecko łatwiej przystosuje się do nowych zmian, jeśli odpowiednio je do tego przygotujesz. Jak to zrobić?

Przeczytaj więcej