• Posegreguj wg wieku dziecka:

Ciąża

Bezsenność w ciąży

Pod koniec ciąży wiele przyszłych mam skarży się na bezsenność. Przyczyn może być wiele. Czasem trudno znaleźć wygodną pozycję, czasem wpływ mają emocje związane z nadchodzącymi zmianami oraz bliskim porodem. Oto kilka sposobów na poradzenie sobie z bezsennością w zaawansowanej ciąży.

Przeczytaj więcej

Ciąża

Jak się przygotować do porodu

Dobre przygotowanie do porodu jest bardzo istotne. Dzięki temu wiemy czego się spodziewać i jak radzić sobie z bólem. Oczywiście nie gwarantuje to doświadczenia jak z bajki, ale pozwala przeżyć je spokojnie i świadomie.

Przeczytaj więcej

ciaza-i-porod

Ciąża

Torba porodowa: co należy zabrać do szpitala?

Torbę do szpitala zazwyczaj wystarczy spakować ok 36 tygodniu ciąży. Jednak ja, nauczona swoimi doświadczeniami, w drugiej ciąży spakowałam ją tuż po pojawieniu się dwóch kresek na teście. Niestety nigdy nie wiemy, czy nie będzie potrzeby wcześniej pojawić się w szpitalu, ponieważ będzie działo się coś niepokojącego.

Przeczytaj więcej

daktyle

Ciąża

Daktyle jako naturalny sposób indukcji porodu

Ostatnie tygodnie ciąży są wyjątkowo trudne. Bywa, że termin porodu mija i nadal nic się nie dzieje. Wizja szpitala, pobytu na patologii ciąży i wywoływanie porodu nie nastrajają optymistycznie. Ale mamy dla Was dobrą wiadomość! Udowodniono naukowo, że daktyle są wspaniałym, naturalnym sposobem indukcji porodu. Oto szczegóły.

Przeczytaj więcej

ustawa-anytyaborcyjna

Ciąża

Projekt zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej

Do marszałka sejmu wpłynął projekt zaostrzonej ustawy antyaborcyjnej przygotowanej przez organizacje pro-life. Jakie zmiany się szykują?

Przeczytaj więcej

fas

Ciąża

Co to jest alkoholowy zespół płodowy?

Pierwsze wzmianki o tym, iż alkohol jest silnie działającym środkiem teratogennym znajdujemy w zapisach pochodzących ze średniowiecza, jednakże od wieków alkohol stosowany był jako środek znoszący ból, dający uspokojenie psychiczne oraz działający odprężająco. Po dziś dzień możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że lampka wina do obiadu działa korzystanie na krew i nie zaszkodzi ani kobiecie ciężarnej, ani jej dziecku.Czy aby na pewno?

Przeczytaj więcej

porod

Ciąża

Wybór osoby towarzyszącej w porodzie

Standardy opieki okołoporodowej bardzo dokładnie opisują kim może być osoba towarzysząca czasie porodu. W skrócie może to być każda osoba wskazana przez rodzącą.

Przeczytaj więcej

porod

Ciąża

Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego

Czym jest ból? Co zwiększa jego odczuwanie? Napięcie, stres, strach… Jak ten ból można zmniejszyć? Rozluźnić się. Wiem jak się to czyta wydaje się na pewno niewykonalne. Jednak nasza samoświadomość przed porodem może wiele zdziałać. Oto kilka naturalnych sposób łagodzenia bólu w porodzie!

Przeczytaj więcej

wczesniak-w-inkubatorze

Ciąża

Jak dotykać wcześniaka?

Przeciętna kobieta w ciąży spodziewająca się pierwszego dziecka ma w głowie taki obrazek: po porodzie otacza ją aura ogólnego szczęścia i miłości, a ona tuli swoje dziecko w ramionach. Matki wcześniaków często też miały taką wizję, jednak w ich przypadku rzeczywistość okazała się być bardziej bolesna.

Przeczytaj więcej

szpital

Ciąża

Tydzień Godnego Porodu

Wielkimi krokami zbliża się Tydzień Godnego Porodu. To cykl spotkań informacyjnych dla mam dotyczący ich praw na porodówkach. Każde miasto samo decyduje o tematyce spotkań. Jest jednak jedna prezentacja która je łączy. Prezentacja stworzona specjalnie na tą okazję przez Fundację Rodzić po Ludzku. Wykorzystuje to, co dotychczas zostało przygotowane w ramach Kampanii „Rodzę – Mam Prawa”. Prezentacja dotyczy Standardów Opieki Okołoporodowej. Standardy obowiązują już kilka lat, wiele szpitali trzyma się ich zapisów, ale nadal zdarzają się szpitale które traktują je jakby zupełnie nie istniały.

Przeczytaj więcej

choroby-zakazne-w-ciazy

Ciąża

Choroby zakaźne w ciąży

Jesteś w ciąży? Dowiedz się, jakie choroby mogą zagrażać Tobie i Twojemu dziecku? Sprawdź, czy można się jakoś przed nimi uchronić!

Przeczytaj więcej

kobieta-z-noworodkiem

Ciąża

Połóg bez bólu

Poród naturalny często wiążę się z uszkodzeniami miejsc intymnych. Tkanki kanału rodnego są obolałe i obrzęknięte. Do tego dochodzą bolesne rany, które powstały po niekontrolowanym pęknięciu skóry czy nacięciu krocza. Warto więc wiedzieć, jak uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości podczas połogu i jak pielęgnować wrażliwe miejsca.

Przeczytaj więcej

kobieta-z-testem-ciazowym

Ciąża

10 domowych sposobów na ciążowe mdłości

Mdłości w ciąży są częstą dolegliwością. Z reguły zaczynają się w okolicach 6 tygodnia, ustępują wraz z koniec pierwszego trymestru. Mogą pojawiać się o różnych porach dnia, niekoniecznie rano. Głównym winowajcą jest wzrost gonadotropiny kosmówkowej czyi HCG. Jak sobie z nimi radzić?

Przeczytaj więcej

kampania-spoleczena-w-brazylii

Ciąża

Kampania społeczna „Twoje dziecko jest tym co jesz”

Niedawno ukazała się w Brazylii kontrowersyjna kampania społeczna stworzona przez brazylijskie Stowarzyszenie Pediatrów (SPRS): zdjęcia niemowląt karmionych piersią, które wraz z mlekiem matki zjadają hamburgera, pączka lub piją gazowany napój. Autorom chodzi o zwiększenie świadomości mam karmiących i podkreślenie wagi zbilansowanej diety.

Przeczytaj więcej

porod

Ciąża

Znieczuenie zewnątrzoponowe: wady i zalety

Od 1 lipca b.r. darmowe znieczulenie miało być powszechnie dostępne na życzenie rodzącej. Czym jest znieczulenie zewnątrzoponowe? Jakie niesie wady i zalety? Czy ma skutki uboczne? Sprawdź!

Przeczytaj więcej

kobieta-w-ciazy

Ciąża

Jesteś w ciąży? Nie denerwuj się!

Jeśli jesteś w ciąży, to warto pamiętać, że każdy stres nie służy zarówno Tobie, jak i dziecku. Dowiedz się więcej, jakie są konsekwencje tego, że od czasu do czasu puszczą Ci nerwy...

Przeczytaj więcej

brzuch-kobiety-ciezarnej

Ciąża

Ciąża: 6 obaw każdej przyszłej mamy

Ciąża przeważnie postrzegana jest jako okres radosnego oczekiwania. Mimo tego, bardzo często, poza radością i podekscytowaniem, mogą pojawiać się także negatywne emocje - to w końcu duża zmiana, która wywraca życie do góry nogami. Co najczęściej stresuje przyszłe mamy?

Przeczytaj więcej

maly-chlopiec-przy-piersi

Ciąża

Karmienie piersią w czasie ciąży

Na temat karmienia piersią krąży wiele mitów. Zbyt wiele. Jednym z nich jest problem karmienia piersią w ciąży. Bardzo często lekarze namawiają mamy do odstawienia starszego malucha,gdy tylko test pokaże wynik pozytywny. To błąd! Ciąża sama w sobie nie jest powodem, do zaprzestania karmienia!

Przeczytaj więcej

ciezarna-kobieta-w-kuchni

Ciąża

Dieta przyszłej mamy

W czasie ciąży odżywianie jest niezwykle ważne, chyba nawet bardziej istotne niż w trakcie karmienia piersią. Nienarodzone dziecko przyjmuje od mamy wszystkie niezbędne do życia składniki. Przyszłe mamy powinny pamiętać o zbilansowanej diecie, która zawiera węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy, minerały i wodę. Co jeść, aby zapewnić nienarodzonemu dziecku i sobie, optymalne składniki odżywcze?

Przeczytaj więcej

kobieta-z-testem-ciazowym

Ciąża

Zanim zajdziesz w ciąże

Decyzja zapadła - rozpoczynacie starania o dziecko. O czym warto pamiętać zanim zajdziesz w ciąże? Jakie badania wykonać? Przeczytaj porady, które pomogą Ci przygotować się do ciąży!

Przeczytaj więcej