• Posegreguj wg wieku dziecka:

Uczeń

[E-BOOK] Przygotuj się na przedszkole!

Przygotowaliśmy e-booka z myślą o rodzicach, którzy posyłają swoje dzieci do przedszkoli!

Przeczytaj więcej

Jak uczniowie i rodzice widzą oceny? To może Cię zdziwić!

Uczeń

Jak uczniowie i rodzice widzą oceny? To może Cię zdziwić!

Czy martwisz się ocenami swojego dziecka? Może stresuje się nimi tak bardzo, że nie chce iść do szkoły? Płacze, bo dostało tylko 3, choć uczyło się na 5? To normalna reakcja. Twoje dziecko ma prawo do takich emocji. Ale czy wiesz, jakie problemy wywołują oceny? Lub jak radzą sobie z nimi dzieci i rodzice?

Przeczytaj więcej

Z czego będą się uczyć nasze dzieci?

Uczeń

Z czego będą się uczyć nasze dzieci?

Czy kolejny rok szkolny zacznie się bez podręczników? Z czego będą się uczyć dzieci w „nowych” klasach szkoły podstawowej? Do rozpoczęcia roku zostało niewiele czasu, a nowych podręczników jak nie było, tak nie ma. Ministerstwo Edukacji zapewnia, że wszystko jest OK, rodzice się martwią, a nauczyciele są coraz bardziej zdenerwowani. Najwięcej mogą stracić dzieci.

Przeczytaj więcej

Czego (nie) nauczysz się w szkole?

Uczeń

Czego (nie) nauczysz się w szkole?

„Człowiek uczy się przez całe życie, z wyjątkiem lat szkolnych” – to trafne spostrzeżenie, czy gruba przesada? Sens tego cytatu dostrzega pewnie wielu z Was. Chociaż z łezką w oku wspominamy lata szkolne, to na temat wiedzy tam zdobytej opinie mamy różne. Dlaczego miejsca, które powinny uczyć nie zawsze to robią?

Przeczytaj więcej

Alternatywa dla szkolnych stopni

Uczeń

Alternatywa dla szkolnych stopni

Szkolną skalę ocen zna każdy. Tę funkcjonującą dziś zaczęto wprowadzać po 1989 roku – uzupełniono ją wtedy o dodatkowe stopnie. Ale ujednolicenie systemu oceniania było celem nauczycieli już od 1918 roku! Weryfikacja postępów uczniów to ważna sprawa – ale czy faktycznie temu służy? I czy da się jakoś inaczej?

Przeczytaj więcej

Co zmieni reforma edukacji?

Uczeń

Bez gimnazjów, ale za to z ośmioletnią podstawówką

Przedwczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał reformę edukacji. Dokument nosi nazwę „Prawo oświatowe” i został przyjęty przez polski parlament 14 grudnia ubiegłego roku. Można powiedzieć, że stawia na głowie polskie szkoły. Co zmieni reforma oświaty?

Przeczytaj więcej

edukacja-domowa

Uczeń

Wady i zalety edukacji domowej

Koniec roku szkolnego jest już bliżej niż dalej. W zeszłym roku zdecydowałam się na edukację domową w zerówce, ponieważ syn miał iść do szkoły jako 6 latek. Postanowiłam dobrze go przygotować na ten dzień. Po powrocie z przedszkola zazwyczaj był zbyt zmęczony, żeby jeszcze czegoś się uczyć. Oto moje wrażenia po tym roku.

Przeczytaj więcej

alternatywne-formy-edukacji

Uczeń

Jeśli nie szkoła państwowa, to co?

Anachroniczny pruski system edukacji już dawno przekroczył granicę wydolności i wykazał kompletny brak dostosowania do ucznia. Lista wad polskich szkół jest długa. Debata publiczna zazwyczaj ogranicza się do kwestii religii w szkołach, tymczasem zarzuty ekspertów zajmujących się tym tematem są dużo poważniejsze i dotyczą fundamentów. Oświata wymaga co najmniej gruntowej reformy, jeśli nie rewolucji.

Przeczytaj więcej

dziewczynka-przy-tablicy

Uczeń

6 latki do szkoły czy do przedszkola?

Zmiany w systemie oświaty, które dotyczą 6-latków spędzają sen z powiek wielu rodzicom. Opiekunowie „jeszcze przedszkolaków” mogą podjąć decyzję, czy dziecko ma iść do szkoły czy jednak zostać w obecnej placówce. Na przedszkolnych korytarzach, w najstarszych grupach, wciąż króluje jedno pytanie: „Posyłacie Państwo dziecko do szkoły?”.

Przeczytaj więcej

szkola

Uczeń

Zmiany w systemie edukacji

W grudniu zeszłego roku kalendarzowego wprowadzono kilka kluczowych zmian w oświacie, w tym m.in. tzw. „ustawę o sześciolatkach”. Dziennikarze, politycy i krytycy skupili uwagę opinii publicznej głównie na podniesieniu wieku rozpoczęcia nauki szkolnej z sześciu do siedmiu lat. Mało kto jednak dostrzegł dużo poważniejsze zmiany dotyczące nadzoru pedagogicznego i edukacji domowej.

Przeczytaj więcej

reforma-szczesciolatkow

Uczeń

Reforma edukacji: co z tymi sześciolatkami?

Ministerstwo Edukacji Narodowej znosi obowiązek szkolny dla sześciolatków. Jednocześnie przenosi odpowiedzialność za podjęcie decyzji na rodziców. Co faktycznie oznacza ta zmiana? Co sądzą o tym pomyśle rodzice?

Przeczytaj więcej

szkola

Uczeń

Przymus szkolny: blaski i cienie systemu edukacji

W polskim systemie oświatowym przepisy narzucają na wszystkich obywateli od siódmego do osiemnastego roku życia przymus uczęszczania do szkoły. Do wyboru są szkoły państwowe lub prywatne. Wszystkie jednakże działają w oparciu o te same przepisy. Mają narzucony odgórnie program i ograniczenie, by używać wyłącznie dopuszczonych podręczników. W szczególnych przypadkach można się ubiegać o zwolnienie z przymusu szkolnego, lecz i tak trzeba udowodnić, poprzez zdanie corocznych testów, opanowanie programu.

Przeczytaj więcej

uczen

Uczeń

W 2017 roku zniknie egzamin szóstoklasisty

Ministerstwo Edukacji Narodowej zadecydowało, że w 2016 roku po raz ostatni odbędzie się egzamin szóstoklasisty. Wg minister Anny Zalewskiej egzamin na koniec szkoły podstawowej był bezsensowny.

Przeczytaj więcej

edukacja-domowa

Uczeń

PiS cofa dofinansowanie na edukacje domową

Rodzice są wściekli na decyzję rządu. Także ci, którzy uprzednio głosowali na PiS. Nowa minister edukacji - Anna Zalewska zadecydowała o ucięciu dofinansowania na edukację domową aż o 40 %. To ok. 460 zł miesięcznie. Decyzja wchodzi w życie niezwłocznie.

Przeczytaj więcej

uczen

Uczeń

Rzeczywisty cel publicznej edukacji

W debacie o kształcie polskiej oświaty zapomina się o tym, jaki jest prawdziwy cel przymusu szkolnego, państwowego szkolnictwa oraz odgórnego regulowania edukacji. Zwolennicy obecnego status quo oficjalnie podpierają się ideą walki z analfabetyzmem.

Przeczytaj więcej

uczen-przy-tablicy

Uczeń

Nauczyciel: przewodnik czy treser?

Polski anachroniczny system edukacji wpaja dzieciom i młodzieży określone odgórnie treści poprzez certyfikację podręczników i kontrolę szkół. W centralnym punkcie polskiego szkolnictwa znajduje się pozycja nauczyciela. To on ma za zadanie zrealizować program.

Przeczytaj więcej

polska-szkola

Uczeń

Czego uczą w szkołach?

Szkoły nie uczą kreatywności, logicznego i samodzielnego myślenia. Tworzą za to sztuczną atmosferę niezdrowej rywalizacji i pogoni za ocenami, spowalniającą rozwój młodych umysłów, której efektem ubocznym jest przyzwyczajanie uczniów do oszukiwania. Nie uczy też praktycznych umiejętności. Skupia się raczej na suchej wiedzy encyklopedycznej.

Przeczytaj więcej

klasa-szkolna

Uczeń

Jaka jest polska edukacja

Polski system edukacji nie nadąża za duchem czasu. Swoje funkcjonowanie opiera na pruskim modelu powstałym dwa wieku temu. Modelu, który od początku swojego istnienia miał służyć władzy do kontrolowania umysłów obywateli. Oświata oparta na takich podstawach ma wiele wad.

Przeczytaj więcej

pisanie

Uczeń

Jak zachęcić dziecko do ćwiczenia pisania?

Mamy w domu pierwszaka. Poznał on już część liter. Potrafi je przeczytać, wskazać w różnych wyrazach, nie za bardzo lubi jednak ciągłe ćwiczenia czytania. Szybko się zniechęca, mówi, że to nudne, wymyśla tysiąc zajęć, aby odwlec moment kreślenia liter możliwie jak najdłużej. A my, rodzice, wiemy, że bez ćwiczeń doskonalących pracę ręki edukacja wczesnoszkolna po prostu nie może się odbyć. I tu pojawia się kłopot. Jak wybrnąć z tego konfliktu interesów? Pomocna okaże się zabawa. Kilka prostych propozycji znajdziecie poniżej.

Przeczytaj więcej

jeden-strzal-wystarczy-unicef

Uczeń

Rozmawiaj, zanim będzie za późno

Sięgając pamięcią do czasów podstawówki, przypominam sobie, że nie miało dla nas znaczenia, w co jesteśmy ubrani, ile mamy przy sobie pieniędzy na przekąski ze szkolnego sklepiku czy kto, jakie ma oceny. Na przerwach spędzaliśmy czas wspólnie. Goniliśmy się po korytarzu, a w czasie lekcji każdy przeszkadzał w takim samym stopniu. No dobra, kilka osób rzeczywiście miało problem ze skupieniem swojej uwagi.

Przeczytaj więcej