• Posegreguj wg wieku dziecka:

Niemowlak

Co 10 godzin w Polsce zostaje porzucone dziecko

Czy można wyobrazić sobie decyzję trudniejszą od tej o pozostawieniu dziecka? Historie rodzin, które się na to decydują nigdy nie są proste. Dlatego tak ważne jest, by nie oceniać, a nieść pomoc – maleńkim istotom, ale także i dorosłym, którzy znaleźli się w kryzysie.

Przeczytaj więcej

fot: PAP/Jacek Bednarczyk / Radio Kraków

Niemowlak

Karmienie piersią – jak to brzmi?

Kilka dni temu na kanale YouTube’owym pojawiło się nagranie dziecka karmionego piersią. Niby nic nadzwyczajnego, ale... jakość dźwięku i obrazu jest naprawdę wysoka. Trudno znaleźć w internecie nagranie, które pokazuje, jak naprawdę wygląda karmienie piersią. Tu – wszystko jest na miejscu. I do tego w doskonałej jakości.

Przeczytaj więcej

masaz-shantala

Niemowlak

Masaż dla dziecka

Masaż w swoich korzeniach jest po prostu pewną formą pielęgnacji niemowlęcia jaką stosują mamy w Indiach. Jest konieczny podczas rehabilitacji, ale ma także szereg korzyści dla zdrowych dzieci. Sprawdź!

Przeczytaj więcej

pokoj-niemowlaka

Niemowlak

Pokój przyjazny niemowlakowi

Planowanie i urządzanie pokoiku dla nowego członka rodziny jest czymś bardzo przyjemnym. Zabierając się za to, pamiętajmy o kilku kwestiach, tak żeby stworzyć przyjemne i harmonijne otoczenie, które będzie stymulować rozwój. Bardzo łatwo jest przesadzić, ponieważ nasze dzieci całkiem inaczej od nas odbierają bodźce sensoryczne. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Przeczytaj więcej

wczesniak

Niemowlak

Kangurowanie wcześniaka

Przy dzieciach urodzonych o czasie nikt nie zwraca szczególnej uwagi na ten rodzaj kontaktu. Rodzice po prostu biorą i przytulają swoje dziecko. I to jest zupełnie naturalne i normalne. Kiedy rodzi się wcześniak nic takie nie jest. Tymczasem bliski kontakt z rodzicem jest niezwykle ważny dla rozwoju przedwcześnie urodzonych maluchów. Dlaczego warto kangurować?

Przeczytaj więcej

niemowle

Niemowlak

Zabawy sensoryczne dla niemowląt

Sensoryka jest aktualnie bardzo popularnym tematem wśród rodziców małych dzieci. Coraz szerzej, więcej i głośniej mówi się o potrzebie stymulowania zmysłów malucha dla prawidłowego rozwoju. Do tego obserwujemy coraz więcej dzieci z problemami z przetwarzaniem bodźców sensorycznych co skutkuje min. trudnościami w uczeniu i koncentracji, obniżoną koordynacją ruchową, nadwrażliwością na bodźce lub nadmiernym ich poszukiwaniem czy problemami z jedzeniem.

Przeczytaj więcej

noworodek

Niemowlak

Jak pomóc mamie noworodka?

W końcu nadszedł ten długo oczekiwany dzień – maleństwo przyszło na świat. Nie możesz się doczekać, kiedy odwiedzisz młodą mamę i noworodka. Chwytasz więc za telefon, aby zadzwonić lub wysłać smsa z pytaniem kiedy możesz przyjechać i… Poczekaj chwilę. Jako podwójna mama i doula towarzysząca kobietom w okresie poporodowym chcę podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, jak naprawdę możesz wesprzeć młodą mamę podczas odwiedzin (zamiast dostarczać jej kolejnych obowiązków).

Przeczytaj więcej

tata-z-chusta

Niemowlak

Tata z chustą

Na konsultacjach i warsztatach chustowych zdecydowanie przeważają kobiety. Co więcej, część panów przyznaje, że uczą się wiązać chustę tylko dlatego, że poprosiła ich o to partnerka i tak naprawdę nie są przekonani do takiej formy opieki nad dzieckiem. A tymczasem chusta może pomóc ojcom uporać się z różnymi problemami na początku ich rodzicielskiej drogi.

Przeczytaj więcej

noworodek

Niemowlak

Pielęgnacja noworodka: poznaj pierwsze kroki

Nasze wyczekane maleństwo już jest na świecie ! Radość miesza się z przerażeniem co teraz robić? Może powinnam je przewinąć, a co z kąpielą? Doświadczenie czyni mistrza, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Oto one!

Przeczytaj więcej

wczesniak

Niemowlak

Wcześniak w chuście

Kangurowanie i noszenie w chuście to dwa sposoby na bycie blisko dziecka od pierwszych dni jego życia. Dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, ciepło i bliskość rodzica. Noszenie w chuście to również możliwość polisensorycznej stymulacji dziecka, a także sposób na budowanie własnych rodzicielskich kompetencji. Czy jednak dotyczy to również wcześniaków i ich rodziców? Czy można nosić wcześniaki w chuście? Odpowiedź brzmi: TAK!

Przeczytaj więcej

blw

Niemowlak

BLW w praktyce

Na metodę BLW zdecydowaliśmy się z mężem w pewnym sensie nieświadomie. Jakoś tak wyszło, że naturalnie zaczęliśmy wprowadzać ją w życie, nawet nie myśląc o tym, że oto stosujemy jedną z najmodniejszych ostatnio metod rozszerzania diety niemowląt. Przekonajcie się na naszym przykładzie, czy modne znaczy w tym przypadku dobre.

Przeczytaj więcej

rozszerzanie-diety-niemowlecia

Niemowlak

Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

Rozszerzanie diety jest jednym z bardziej przerażających procesów, który spotyka młodych rodziców. Kiedy już po pierwszych kilku miesiącach nauczymy się żyć z dzieckiem, zrozumiemy jego potrzeby i zacznie nam się wydawać, że wszystko jest już proste, to dostajemy do ręki tabelki z informacją, co kiedy, w jakich ilościach powinno dziecko jeść. Jak odnaleźć się w gąszczu (nierzadko sprzecznych) informacji?

Przeczytaj więcej

dziecko-w-nosidelku-u-mamy

Niemowlak

Jak wybrać dobre nosidło?

Noszenie dzieci staje się coraz bardziej popularne. Na rynku można znaleźć wiele chust i nosideł. Czasami trudno jest znaleźć produkt, który będzie bezpieczny dla dziecka. Mimo zapewnień producentów, w wielu nosidłach nie da się nosić zdrowo i wygodnie. Jak zatem znaleźć produkt, który spełni nasze oczekiwania, będzie odpowiedni i bezpieczny dla dziecka? Poniżej kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze nosidła.

Przeczytaj więcej

niemowle-przy-piersi

Niemowlak

Dieta mamy karmiącej

"Czy mogę jeść truskawki?" "Czy mogę zjeść coś z grilla?" "Co z orzeszkami?" "Jecie czosnek i cebulę podczas karmienia piersią?" "Czy można wypić filiżankę kawy?" Te i tym podobne pytania nieustannie padają w odwiedzanych przeze mnie grupach wsparcia. Odpowiedź niemal zawsze jest jedna: TAK, MOŻESZ. Jak to jest z dietą mamy karmiącej?

Przeczytaj więcej

mama-karmiaca-piersia-niemowle

Niemowlak

Kilka faktów o karmieniu piersią

Wiele kobiet w ciąży, na pytanie czy zamierza karmić piersią odpowiada: „Tak, jeśli tylko będę miała pokarm”. Czasem zaraz po porodzie, mamy słyszą, że ich piersi są miękkie, więc z karmienia raczej nic będzie. Oto kilka faktów na temat fizjologii laktacji, które mogą Wam pomóc w początkach karmienia piersią!

Przeczytaj więcej

para-w-lozku

Niemowlak

Karmienie piersią jako naturalna antykoncepcja

Na temat antykoncepcyjnych właściwości karmienia piersią krąży wiele sprzecznych informacji- niby działa, ale nie do końca... Stwierdzenie, że podczas karmienia piersią nie należy stosować dodatkowej antykoncepcji budzi zazwyczaj dyskretny uśmieszek połączony z okrzykiem: Ale chyba wiesz, że karmienie nie chroni przed zajściem w ciążę w 100%? No, bo chyba każdy z nas zna kogoś, kto wpadł w tym okresie. Jak to jest naprawdę?

Przeczytaj więcej

niemowle-w-chuscie-w-okularach-przeciwslonecznych

Niemowlak

Noszenie w chuście w lecie

Każda pora roku jest właściwa do noszenia dziecka przy sobie. Jak sobie radzić, gdy żar leje się z nieba, a chce się nosić? Czy latem nosi się w innych chustach niż zimą? Jak ubrać siebie i dziecko do chusty? Oto garść praktycznych wskazówek

Przeczytaj więcej

noworodek-przy-piersi

Niemowlak

Czy niemowlęta karmione piersią potrzebują wody?

Latem często zmagamy się z wysokimi temperaturami. Upał powoduje wzmożone pragnienie. Mamy karmiące piersią otrzymują wiele sprzecznych zaleceń. Często słyszą sugestię, że powinny podawać wodę swoim maluchom. Pokusa jest duża, zwłaszcza przy wysokich temperaturach. Jednak czy faktycznie niemowlę potrzebuje wody?

Przeczytaj więcej

dziecko-placze-w-lozeczku

Niemowlak

Jak przetrwać okres lęku separacyjnego?

Na palcach wymykasz się do toalety licząc, że Twoje dziecko nie zauważy 1 minutowej nieobecności. Gdy tylko docierasz do łazienki, słychać rozdzierający płacz. Z westchnieniem podnosisz szkraba i idziesz załatwić potrzebę fizjologiczną w jego towarzystwie. Za każdym razem, gdy znikniesz maluchowi z oczu na 5 sek. zaczyna się lament. Brzmi znajomo? Spokojnie, to tylko lęk separacyjny! Jak przetrwać ten trudny etap?

Przeczytaj więcej

kobieta-z-dzieckiem-w-chuscie

Niemowlak

Chustnoszenie w lecie - kilka przydatnych wskazówek

Zaczęły się wakacje – czas wyjazdów, wycieczek, weekendowych wypadów za miasto lub po prostu dłuższych spacerów. Towarzyszą nam dzieci w wózkach, na własnych nogach, ale często też w chustach lub nosidłach. Gdy jednak temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza, noszenie w chuście może okazać się po prostu niewygodne z powodu gorąca i potu. Co zatem zrobić, by nie rezygnować z chusty w upalne dni?

Przeczytaj więcej