Opieka na czworonożnym czy skrzydlatym przyjacielem uczy dziecko odpowiedzialności oraz troski o słabszych. Nie wystarczy jednak po prostu dać mu zwierzaka, musimy mu w tej nauce pomóc. Samo z siebie dziecko niewiele się nauczy. Rzecz jasna dużo zależy od wieku naszej latorośli.
Kiedy kupić pierwszego pupila?
Na rozpoczęcie nauki nigdy nie jest zbyt wcześnie. Nie wymagajmy jednak od dwulatka, by na przykład samodzielnie karmił psa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byśmy tłumaczyli dziecku, że pies też czuje, że trzeba go delikatnie głaskać, że nie można ciągnąć go za uszy, ponieważ go to boli.
Nasza pociecha może również obserwować, w jaki sposób my opiekujemy się zwierzęciem. Warto przy tym tłumaczyć mu, co robimy: „mamusia nasypie teraz pieskowi jeść do miseczki, ponieważ jest głodny”. Pamiętajmy, że dziecko intensywnie uczy się poprzez obserwacje.
Kiedy dziecko powinno opiekować się zwierzakiem samodzielnie?
Starsze dziecko może już nam pomagać przy prostych czynnościach pielęgnacyjnych, takich jak nasypanie suchej karmy do miski. Zakres obowiązków będzie się systematycznie zwiększał, wraz z rozwojem fizycznym dziecka.
Przy nauce opieki nad zwierzęciem niezwykle ważna jest konsekwencja. Jeśli ustalimy, że obowiązkiem dziecka będzie napełnianie psiej miski, musimy konsekwentne od niego tego wymagać, przypominając mu, że piesek będzie głodny, jeśli zapomnimy go na karmić. Nie powinniśmy również wyręczać naszej pociechy w jego obowiązkach, szybko bowiem zacznie to wykorzystywać.
Dziecko musi uczyć się od najmłodszych lat uczestnictwa w pracach domowych, oczywiście adekwatnie do jego wieku. Niewątpliwie opieka nad zwierzęciem do tych należy.