Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach, o których szerzej poniżej.
Zastanów się nad powodem chęci przeniesienia
Czasami przy podejmowaniu tak ważnej decyzji kierujemy się impulsem, a nie każdy taki impuls stanowi rzeczywisty czynnik wskazujący na kategoryczną potrzebę zmiany. Nawet jeśli rzeczywiście w przedszkolu, do którego uczęszcza Twoje dziecko dzieje się coś złego, warto najpierw wybadać sytuację, wypróbować inne, mniej inwazyjne sposoby poradzenia sobie z problemem.
Przeanalizuj problem
Najważniejsza sprawa - zawsze kieruj się dobrem dziecka. Jeżeli problem tkwi w placówce, jej organizacji, nauczycielach, niedostatecznej opiece lub po prostu widzisz, że dziecko nie nabywa żadnych nowych doświadczeń i nie rozwija się intelektualnie, a rozmowy i upomnienia nie przynoszą zmiany na lepsze jest to znak, że warto rozejrzeć się za bardziej przyjaznym miejscem. Jeśli natomiast dziecku ciężko dogadać się z rówieśnikami, przejawia negatywne zachowania, czuje się nieakceptowane bądź wycofuje się z grupy taka zmiana może nie przynieść wymiernych korzyści. Lepiej skupić się na tym, jak pomóc przedszkolakowi zaakceptować swoje przedszkole, aby radził sobie z trudnymi emocjami i uczył się życia w grupie.Przeniesienie dziecka do innego przedszkola to duży stres, a jeśli dodać do tego emocjonalne problemy dziecka możemy spodziewać się jeszcze większych problemów. Nowe miejsce nie sprawi, że problemy znikną, wręcz przeciwnie, mogą się jeszcze bardziej pogłębić. Praca rodziców i nauczycieli oraz praca z całą grupą może sprawić, że przedszkole okaże się być jednak miejscem odpowiednim dla naszego malucha.
A jeśli maluch lubi swoje przedszkole, ale zmiana jest nieunikniona?
No cóż, bywają i takie sytuacje. Sami musimy się z nimi nieraz zmierzyć w dorosłym życiu. Nie ma co owijać w bawełnę, są to trudne decyzje i ciężkie przeżycia, niezależnie od wieku. Natura ludzka jest prosta w interpretacji- w większości przypadków jesteśmy „emocjonalnie przywiązani” do pewnych miejsc, osób, zachowań, bo każdy człowiek potrzebuje stałości w życiu, która zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Ten prosty mechanizm łatwo naruszyć, a później trzeba go stopniowo naprawiać, aby znów zaaklimatyzować się w nowych warunkach. Zmieniamy pracę, mieszkanie, partnera, wyprowadzamy się od rodziców lub zakładamy rodzinę. Każda z tych sytuacji budzi lęk, bo wprowadza diametralne zmiany w życiu, wszystko jest przeorganizowane. Tak samo w przypadku małych dzieci, nieuniknione zmiany tj. właśnie przeniesienie dziecka do innego przedszkola, trzeba po prostu przeżyć, ale należy do tych małych istotek podejść ze szczególną delikatnością i troską.
Małe dziecko nie musi rozumieć i akceptować faktu, że musi opuścić miejsce, które bardzo lubi, jest to dla niego dość niedorzeczne. Jeśli natomiast zmiana przedszkola wydaje się dla malucha korzystna, bo w poprzednim miejscu był źle traktowany i sam czuł się tam zagubiony, należy postępować jak przy zwykłej adaptacji w przedszkolu.
Wybór nowego miejsca
Dokładnie zapoznajcie się z ofertą i organizacją, aby po raz kolejny nie przechodzić przez podobne sytuacje, chociaż czasami ciężko przewidzieć, co może się wydarzyć w nowym miejscu. Dlatego sprawdźcie wszystko od A do Z.
Dobrze, gdyby maluch miał w tym swój udział, albo chociaż zapoznał się z nowym przedszkolem tak, jak się to odbywało podczas adaptacji. Możecie wspólnie obejrzeć stronę internetową przedszkola, wybrać się na umówioną wcześniej wizytę.
Jak pomóc przedszkolakowi w tym trudnym czasie?
- Rozmawiajcie o przeniesieniu dziecka do innego przedszkola, które ma niedługo nastąpić, ale bez lęku, okazywania swoich nawet uzasadnionych obaw. Wytłumacz, że to świetne miejsce, jeśli zapyta, dlaczego, krótko i rzeczowo uzasadnij swoją odpowiedź zaznaczając korzyści, jakie przyniesie ta zmiana, ale nie pozostawiając pytania „dlaczego?” bez odpowiedzi. Krótko i rzeczowo po prostu powiedz prawdę.
- Starajcie się nie rozmawiać przy dziecku o swoich obawach i problemach związanych z przeniesieniem.
- Opowiadajcie o nowym miejscu tylko w sposób pozytywny. Postarajcie się wzbudzać w dziecku zainteresowanie nowym przedszkolem, rozbudzać jego ciekawość poprzez opowieści o tym niezwykłym i przyjaznym miejscu.
- Pozwólcie dziecku zabrać ze sobą do nowego miejsca coś, co pozwoli mu poczuć się w nim bezpieczniej- misia, lalkę, zdjęcie Twoje lub ulubionej koleżanki ze starego przedszkola.
- Nie mówcie źle o starym przedszkolu, pozwólcie maluchowi uczcić ostatni dzień pobytu w nim, pożegnać się z koleżankami i kolegami.
- Utrzymujcie kontakt z osobami, które dziecko miło wspomina ze starego przedszkola. W pierwszych dniach, kiedy czuje się obco i samotnie dobrze gdyby był przy nim ktoś bliski- mama, tata, babcia, opiekunka, która pomoże mu zaklimatyzować się w nowym miejscu. Jeśli sytuacja jest specyficzna i np. ze względów organizacyjnych przedszkole dla swojego dziecka zmieniasz nie tylko Ty, ale również inni rodzice warto spróbować połączyć swoje siły i razem postarać się znaleźć miejsce, w którym Wasze dzieci będą mogły razem kontynuować edukację przedszkolną. Zdecydowanie łatwiej znieść taką rewolucję, gdy ma się obok ukochaną przyjaciółkę z byłej grupy.
- Nie obawiaj się zaproponować dyrekcji i wychowawcom, aby w sposób szczególny zainteresowali się i zaopiekowali Twoim dzieckiem. Nie chodzi o faworyzowanie, ale o otoczenie troską w tym trudnym czasie, przyjazne podejście, otuchę i optymistyczne wprowadzenie w niezwykły świat nowego przedszkola. Z pewnością sami doskonale wiedzą, że to ogromny stres dla przedszkolaka, ale przezorny zawsze ubezpieczony, przecież nikt nie będzie miał Ci za złe, że martwisz się o swoje dziecko
Pamiętajcie: „Nieoczekiwane zmiany nie są łatwe - są wręcz trudne, wymagające od nas poświęcenia i zaangażowania. Jednak czasem są jedynym co nam zostało by nadać wreszcie kształtu i koloru naszemu życiu.” Dodajmy więc koloru życiu naszym małym przedszkolakom!!!
Życzę Wam dobrych decyzji i korzystnych zmian !:)