Jak być obecnym w życiu swoich wnuków a jednocześnie pielęgnować relacje rodzinne? Czy jest jakiś sposób, aby być zaangażowanym, a nie natarczywym? Oto kilka porad które pomogą Wam być dobrymi dziadkami!
Będziemy mieli wnuka - jak odnaleźć się w nowej roli?
Upewnij się, że Twoja pomoc naprawdę jest potrzebna. Uważaj, aby nie być zbyt inwazyjnym. Młodzi rodzice mogą poczytywać nadmierne zainteresowanie jako wścibstwo i podważanie ich kompetencji. To bez wątpienia trudne, jednak wystrzegaj się dawania dobrych rad, za każdym razem, gdy Twoje dziecko do Ciebie dzwoni. Przede wszystkim słuchaj i wspieraj - przeważnie tego młodzi rodzice potrzebują najbardziej. A dobre rady dawaj wyłącznie wtedy, gdy zostaniesz o nie poproszona.
Bądź ostrożna, nawet w prostych sytuacjach. Jeśli chcesz przygotować obiad dla wnuków, w pierwszej kolejności zadzwoń do swoich dzieci i zapytaj, co mogą zjeść. Wiem, że wychowałaś swoje dzieci i schabowy jeszcze nikomu nie zaszkodził. Ale być może wizja Twoich dzieci jest inna. Uszanuj to.
Nawiąż kontakt ze swoim wewnętrznym dzieckiem. Bycie dziadkiem lub babcią to doskonały pretekst do zabawy i do tego, aby znów być dzieckiem.
Zaprowadź w swoim domu politykę otwartych drzwi. Okaż swoim najbliższym, że są zawsze mile widziani a odwdzięczą się tym samym. Jeśli Twoje dzieci i wnuki będą się czuły u Ciebie komfortowo, będziesz także mile widzianym gościem w ich domu. Bądź częścią rodziny - nie wymagaj od dzieci, aby Cię obsługiwały, ale pamiętaj, żeby nie narzucać się ze swoją pomocą. Synowa może nie być zachwycona, gdy zechcesz układać w jej szafkach. Ale na pewno nie będzie miała nic przeciwko, jeśli sama zrobisz sobie herbatę.
Jeśli mieszkacie blisko siebie, szanuj prywatność młodych rodziców. Nie wpadaj z wizytą bez uprzedzenia i pamiętaj, że masz prawo wymagać tego samego. Polityka otwartych drzwi oznacza: „Jesteś zawsze mile widziany”, a nie „Jesteś na każde nasze skinienie”. Pogódź się z tym, że nie zawsze mogą mieć ochotę na spotkania w rodzinnym gronie. Nie oznacza to, że Cię nie kochają. Po prostu muszą popracować nad rodziną, którą tworzą. Im bardziej będziecie szanować swój czas, swoje odmienne potrzeby i siebie nawzajem, tym więcej czasu będziecie spędzać razem.
Jeśli mieszkacie daleko, przed wizytą zawsze upewnij się, że Twoje odwiedziny nie będą niedogodnością. Młodzi rodzice z pewnością mają co robić, a niezapowiedziana wizyta to dodatkowe obowiązki - świeżoupieczona mama może nie mieć siły i ochoty na sprzątanie, gotowanie i bawienie gości. Kiedy będziesz w odwiedzinach, staraj się poznać jak najlepiej swoje i wnuki i spędzaj z nimi, jak najwięcej czasu. Uczestnicz w ich codziennych aktywnościach: weź na spacer do parku, obejrzyj prace plastyczne i zabawne video, nakręcone przez rodziców. Proponuj też własne rozrywki: książki, grę w chińczyka, wspólne pieczenie ciasta. Pozwól rodzicom na chwilę wytchnienia - zaproponuj, że zajmiesz się wnukami, aby mieli chwilę tylko dla siebie.
Nie wahaj się być asertywnym. Magiczna formuła „Kocham Cię, ale nie zgadzam się na to” działa tak samo świetnie w przypadku wnuków, jak i własnych dzieci. Dziadkowie są od rozpieszczania, ale to nie znaczy, że maluchy mają wejść Wam na głowę. Ustalcie granice także z własnymi dziećmi - to, że jesteście na emeryturze, nie oznacza, że nie macie własnego życia i własnych planów - wcale nie musicie być na każde skinienie! Wychowaliście już swoje dzieci. Czas spędzony wspólnie z wnukami powinien być radością a nie obowiązkiem.
Pamiętaj: jesteście niezastąpieni! Jesteście najlepszymi opiekunami, pielęgniarzami i kompanami, bo macie w tym osobisty interes! Jak sądzisz, do kogo zadzwonią Wasze dzieci w sytuacji podbramkowej? Do kogo zwróci się Wasz wnuk, gdy będzie bał się reakcji rodziców?
Bądź częścią rodziny, nawet jeśli mieszkasz daleko! Rozmawiaj z wnukami przez telefon lub skypa. Kup dwa egzemplarze tej samej książki i czytajcie wspólnie na dobranoc przez telefon albo nagraj swój głos, jak śpiewasz kołysankę. Pomimo odległości, staraj się być częścią życia swoich wnuków, a wtedy one będą częścią Twojego.