Kiedy aura w zimie nie do końca sprzyja lepieniu bałwana na dworze to wcale nie oznacza, że bałwana nie będzie. A oto nasze pomysły na zrobienie bałwanka w domu, z tego co akurat pod ręką. Wszelkie wariacje na temat i pomysły własne mile widziane. :)
1. Jak zrobić bałwana w ślimaczkowym stylu?
Potrzebne będą:
- białe paski papieru (szerokość ok. 1 cm)- 3 paski różnej długości na 3 kule
- dwa czarne paski papieru- krótki i długi- kapelusz
- czarny i pomarańczowy papier samoprzylepny
- nożyczki
- klej
Wykonanie:
Z białych pasków papieru zwijamy ślimaczki, pamiętając o sklejeniu na początku i na końcu zwijania. Po wykonaniu trzech „ślimaczkowych kul”, sklejamy je ze sobą. Krótszy, czarny pasek sklejamy końcami, spłaszczamy powstałą obręcz, przyklejamy do głowy bałwanka jako rąbek kapelusza. Rondelek wykonujemy zwijając pasek raz w prawą, raz w lewą stronę i delikatnie sklejamy, przyklejamy do rąbka. Z papieru samoprzylepnego wycinamy trójkącik na nos i kółka na oczy i guziki.
Bałwanek gotowy- można go zawiesić na nitce lub przykleić na ciemnym kartonie.
2. Bałwan w śniegowej kuli
Potrzebne będą:
- mały słoiczek z zakrętką
- plastelina w różnych kolorach
- wata
- koraliki, guziki
- mała gałązka
- spray z brokatem lub sypki brokat i mocny lakier do włosów
Wykonanie:
Odkręcamy słoiczek, na wewnętrznej stronie zakrętki mocujemy bałwanka ulepionego z plasteliny, ozdobionego koralikami, z gałązką w ręce. Dookoła bałwanka przyklejamy watę, można ustawić inne elementy. Środek słoiczka spryskujemy sprayem z brokatem lub posypujemy brokatem spryskując lakierem do włosów. Delikatnie zakręcamy słoiczek, ustawiamy na zakrętce.
3. Bałwanek z papierowych kulek
Potrzebne będą:
- na masę papierową: mąka pszenna, ciepła woda, delikatny papier, np. ręczniki papierowe
- farby, pędzel
- styropianowy kubeczek lub jednorazowa filiżanka (przy mniejszych formach np. zakrętka plastikowej butelki, miseczka wycięta z wytłaczanki na jajka)
- mocny klej
- tekturowy talerzyk lub sztywna podstawka, zakrętka od słoika
- szpilki z kolorowymi łepkami
Wykonanie:
Przygotowujemy masę papierową, formujemy z niej kulki. Uzbrajamy się w cierpliwość na kilka godzin- suszenie kulek możemy przyspieszyć kładąc je na rozgrzanym kaloryferze lub susząc suszarka z pomocą dorosłego. Sklejamy ze sobą wysuszone kulki, przyklejamy kapelusz. Stabilną formę malujemy farbami. Oczy, nos, usta i guziki wykonujemy ze szpilek wbijając je w papierową formę. Przyklejamy bałwanka na tekturowej podstawce.
4. Eko-bałwan z zakrętek
Zamiast wyrzucać kapsle, plastikowe zakrętki i pokrywki podsuń je swojemu maluchowi. Ciekawe czy potrafi wyczarować z nich bałwanka ?
To nic trudnego - wykonanie:
Przyklejamy mocnym klejem na kartce, patyczku lub wstążce. Ozdabiamy niezmywalnymi flamastrami, papierowymi elementami.
5. Jak zrobić bałwana pękatego jak słoik?
Potrzebne będą:
- masa papierowa
- mały słoiczek z zakrętką
- flamastry
- pasek bibuły lub tkaniny na szalik
- kulka plasteliny - bąbelek czapki
- wykałaczka, nitka i paski papieru na miotełkę
Wykonanie:
Słoik zakręcamy, szklaną część oblepiamy masą papierową, zostawiamy do wyschnięcia. Przed zastygnięciem masy wbijamy z boku miotełkę wykonaną z wykałaczki i pasków papieru przywiązanych nitką. Flamastrami rysujemy usta, guziki, oczy, nos (możemy spróbować uformować nos z masy papierowej).Przewiązujemy bałwanka szalikiem, na zakrętce przyklejamy bąbelek z plasteliny.
Taki bałwanek może służyć jako szkatułka, skarbonka lub pojemnik na kredki.
6. Przekorny bałwanek
Czy wydmuszki muszą kojarzyć się tylko z Wielkanocą? Łamiemy utarte schematy i… robimy bałwanka z wydmuszki. Kto wie, może w tym roku w Lany Poniedziałek będzie padał śnieg?:)
Potrzebne będą:
- wydmuszki
- wstążki i połówki zapałek
- biała farba
- flamastry
- czarne koło i czarna rolka z papieru, np. fragment rolki po papierze pomalowany na czarno do wykonania kapelusza
Wykonanie:
Wydmuszkę malujemy farba, dekorujemy flamastrami. Wstążką obwiązujemy zapałkę, delikatnie wkładamy zapałkę przez dziurkę wydmuszki, przekręcamy, aby stworzyć zawieszkę. Kółko papieru przewlekamy przez wstążkę, na nim przyklejamy czarna rolkę. Jeśli zrobimy kilka bałwanków możemy nimi udekorować bukiet z gałązek.
7. Skarpetkowy bałwanek
Potrzebne będą:
- biała skarpetka
- mocny sznurek lub gumka
- wata
- guziki
- igła i nici, guziki, koraliki
- flamastry
Wykonanie:
Skarpetkę wypełniamy watą, zszywamy. Przewiązujemy sznurkiem, np. w dwóch miejscach, tworząc 3 kule. Przyszywamy oczy i guziki, ryzujemy lub przyszywamy nos. Przewiązujemy szalik, zakładamy ciepłą czapkę, zrobioną np. z innej skarpetki lub rękawiczki jednopalczastej.
8. Bałwan w orzechowym wydaniu
Jesienią robimy ludziki z kasztanów, żołędzi i orzeszków. A może zimą przypomnimy sobie te jesienne chwile i wykonamy ludziki w śnieżnym wydaniu?
Potrzebne będą:
- orzechy włoskie - całe i połówki (same łupiny)
- patyki do szaszłyków
- plastelina
- wstążka
- flamastry
Wykonanie:
Orzechy malujemy białą farbą, połówki np. na czarno. Malujemy oczy flamastrem, lepimy nos z plasteliny. Plastelina przymocowujemy łupinkę- czapkę bałwanka.
Na patyczku mocujemy orzeszkową głowę bałwanka. „Pod szyją” przewiązujemy wstążeczkę. Zimowa ozdoba stołu gotowa!