Sienkiewicza
Konstancin 05-510
http://teznia.com.pl/
dla dzieciaków
dla dorosłych
Czasami w weekend zastanawiamy się, gdzie by tu zabrać dzieciaki, żeby się wyhasały. Jednym z naszych "numerów jeden" jest Konstancin. Wyobraźcie sobie, że na Mazowszu, tuż pod Warszawą mamy Park Zdrojowy i tężnię! :) Nasz starszy syn uwielbia to miejsce, bo są tam dwa place zabaw, dużo ptactwa do karmienia i pyszne gofry. Może też zabrać tam rower lub hulajnogę. A my lubimy pooddychać świeżym powietrzem, wypić kawę i pospacerować po zadbanym parku.
Konstancin początkowo był miejscowością letniskową - bardzo popularną wśród warszawskich elit. (jako ciekawostkę wspomnę, że w okresie międzywojennym w willi Świt w Konstancinie zamieszkał Stefan Żeromski). Niedługo potem, ze względu na złoża wód leczniczych i charakterystyczny mikroklimat związany z otaczającymi go kompleksami lasów sosnowych, zyskał też status uzdrowiska. Już w początkach XX w. powstał Park Zdrojowy. Jego największą atrakcją jest tężnia solankowa. Została zbudowana w 1978 roku. Zasilana jest solanką z położonego nieopodal odwiertu. Solanka ta dzięki stężeniu minerałów 6,5%, posiada właściwości lecznicze. W wyniku jej parowania, wokół tężni, tworzy się swoisty mikroklimat (podobny do tego nad morzem). Pobyt w tężni zalecany jest zwłaszcza dla osób zmagających się z nawracającymi stanami zapalnymi dróg oddechowych i nerwicą. Dobrze robi też palaczom, osobom żyjącym w zanieczyszczonym środowisku i alergikom. Wskazania i przeciwwskazania (bo takie też są!) do korzystania z inhalacji w tężni znajdziecie na stronie parku.
Tężnia czynna jest od marca do listopada. Bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 6 zł. Są bilety grupowe, rodzinne oraz bezpłatne (dla inwalidów wojennych, kombatantów i dzieci poniżej 3 lat).
Jeśli znudzi się Wam już siedzenie w tężni, możecie wybrać się na spacer po Parku Zdrojowym (w nim również panuje dobry mikroklimat!) Dzieci na pewno zainteresują dwa place zabaw, pomosty nad rozlewiskiem i karmienie kaczek przy mostku koło tężni (znajdziecie tam automat z karmą dla ptaków). Możecie zabrać rowery lub hulajnogi. Albo (marzenie...) książkę do poczytania na ławce w cieniu starych drzew ;)
W centralnej części parku zlokalizowany jest Amfiteatr, w którym latem odbywają się liczne koncerty i imprezy (m.in. kino plenerowe), a zimą - tuż obok - lodowisko.
Jeśli po spacerze lub szaleństwach na łyżwach zgłodniejcie, udajcie się do jednej z wielu restauracji, kawiarni lub lodziarni zlokalizowanych w parku lub tuż obok. My wybieramy obowiązkowego gofra i kawę ;)
© 2021 E-maNufactura