TATENTO RADZI I ODPOWIADA NA PYTANIA

Wybierz interesująca Cię kategorię by zobaczyć porady naszych ekspertów lub zadaj pytanie.

Szukaj:
Palcem po mapie
Nowa Sucha – trochę zapomniany skansen na Mazowszu

Nowa Sucha – trochę zapomniany skansen na Mazowszu

Do skansenu w Nowej Suchej dotarliśmy w pewien zimowy mroźny i niezbyt piękny dzień, jednak odwiedziny te sprawiły, że zapadł on w pamięć, a miejsce – zapisało się w sercu - może ze względu na to, że było późno i słońce chyliło się ku zachodowi, że nikogo poza nami tam nie było, że mieliśmy wrażenie, jakbyśmy rzeczywiście znaleźli się w dawnej wsi…

Zaczątkiem skansenu w Nowej Suchej stał się drewniany barokowy dwór zbudowany w 1743 roku z inicjatywy kasztelana liwskiego Ignacego Cieszkowskiego. Wokół niego zgromadzono przeniesione z okolicy drewniane budynki, ocalone w ten sposób od zniszczenia, m.in.: plebania z 1900 r. z Grębkowa, wiatrak holenderski z Ostrówka (zachowany oryginalny mechanizm), organistówka z poł. XIX w. z Mokobod, dzwonnica z końca XVIII w. z Miedznej, a także drewniane chałupy z XIX w.

Okazało się, że nasza półtoraroczna wtedy córeczka po prostu kocha skanseny i nic by nie robiła, tylko biegała od budynku do budynku, wchodziła po starych schodkach, zaglądała do okienek, sprawdzała, co w studni piszczy… Szczególnie spodobały jej się stojące w stajni drewniane “łąbędzie” sanie, bardzo stare, jednak ze względu na ich stan bałabym się ją do nich wsadzić.

Inną fascynacją była studnia, a także – strzechy chat: co to za dziwna trawa, co rośnie na dachu?;)

Miejsce warto odwiedzić z dziećmi, by im pokazać, jak „żyło się dawniej”, a także – rozbudzić wrażliwość na ulotne piękno architektury drewnianej, której jest coraz mniej…

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego

Nowa Sucha

07-110 Grębków

tel.kom: 604-095-147

czynne (oprócz pon) 10-15
http://www.sucha.podlasie.pl/pl/index.php

 

recenzję miejsca przygotowali: Danuta i Jakub Bogusz, autorzy bloga http://wpodrozyprzezzycie.wordpress.com/

 

skansen

 

skansen

Dodaj swoją opinię

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie masz konta na tatento.pl - zarejestruj się.

Zobacz opinie

starsze opinie
Pierwszym smakiem, jaki rozpoznaje noworodek jest smak SŁODKI, czyli smak mleka mamy wyczuwany kubkami smakowymi znajdującymi się na przedniej części języka.
przeczytaj więcej

Zaloguj się

Login:
Hasło:
lub jeśli nie masz założonego profilu - zarejestruj się