TATENTO RADZI I ODPOWIADA NA PYTANIA

Wybierz interesująca Cię kategorię by zobaczyć porady naszych ekspertów lub zadaj pytanie.

Szukaj:
Palcem po mapie
Nowa Sucha – trochę zapomniany skansen na Mazowszu

Nowa Sucha – trochę zapomniany skansen na Mazowszu

Do skansenu w Nowej Suchej dotarliśmy w pewien zimowy mroźny i niezbyt piękny dzień, jednak odwiedziny te sprawiły, że zapadł on w pamięć, a miejsce – zapisało się w sercu - może ze względu na to, że było późno i słońce chyliło się ku zachodowi, że nikogo poza nami tam nie było, że mieliśmy wrażenie, jakbyśmy rzeczywiście znaleźli się w dawnej wsi…

Zaczątkiem skansenu w Nowej Suchej stał się drewniany barokowy dwór zbudowany w 1743 roku z inicjatywy kasztelana liwskiego Ignacego Cieszkowskiego. Wokół niego zgromadzono przeniesione z okolicy drewniane budynki, ocalone w ten sposób od zniszczenia, m.in.: plebania z 1900 r. z Grębkowa, wiatrak holenderski z Ostrówka (zachowany oryginalny mechanizm), organistówka z poł. XIX w. z Mokobod, dzwonnica z końca XVIII w. z Miedznej, a także drewniane chałupy z XIX w.

Okazało się, że nasza półtoraroczna wtedy córeczka po prostu kocha skanseny i nic by nie robiła, tylko biegała od budynku do budynku, wchodziła po starych schodkach, zaglądała do okienek, sprawdzała, co w studni piszczy… Szczególnie spodobały jej się stojące w stajni drewniane “łąbędzie” sanie, bardzo stare, jednak ze względu na ich stan bałabym się ją do nich wsadzić.

Inną fascynacją była studnia, a także – strzechy chat: co to za dziwna trawa, co rośnie na dachu?;)

Miejsce warto odwiedzić z dziećmi, by im pokazać, jak „żyło się dawniej”, a także – rozbudzić wrażliwość na ulotne piękno architektury drewnianej, której jest coraz mniej…

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego

Nowa Sucha

07-110 Grębków

tel.kom: 604-095-147

czynne (oprócz pon) 10-15
http://www.sucha.podlasie.pl/pl/index.php

 

recenzję miejsca przygotowali: Danuta i Jakub Bogusz, autorzy bloga http://wpodrozyprzezzycie.wordpress.com/

 

skansen

 

skansen

Dodaj swoją opinię

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie masz konta na tatento.pl - zarejestruj się.

Zobacz opinie

starsze opinie
Niemowlę płacząc daje Ci sygnał, że coś jest nie tak i oczekuje Twojej reakcji. Nie ignoruj więc płaczu maleństwa mówiąc „popłacze i przestanie”.
przeczytaj więcej

Zaloguj się

Login:
Hasło:
lub jeśli nie masz założonego profilu - zarejestruj się